پروپیلن گلیکول

پروپیلن گلیکول ماده‌ای است که از آن در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست بسیار استفاده می‌شود. پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی موجب آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست خواهد شد. از خواص پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی به عنوان مرطوب کننده، حلال، نرم کننده و نگهدارنده استفاده می شود. کاربرد پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی همچون انواع کرم، سرم، لوسیون و… صورت می پذیرد. از مزایا پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی چند منظوره بودن آن است. این ماده در محصولات مختلف در مقادیری متفاوت استفاده می‌شود. از مزایا پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی بی خطر بودن آن است. بنابراین به‌راحتی می توان محصولات حاوی آن را تهیه و مصرف نمود. مونو پروپیلن گلیکول در گرید های مختلفی تولید و عرضه می شود.
پروپیلن گلیکول چیست
این محصول مایعی بی رنگ و بی بو بوده و با فرمول شیمیایی C۳H۸O۲ و جرم مولکولی ۷۶.۰۹۵ گرم بر مول شناخته می شود. این ماده در آب، اتانول، ‌دی اتیل اتر،‌ استون و کلروفرم امتزاج پذیر است. ای جاذب رطوبت بوده و به همین دلیل در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود. انواع شامپو، کرم های نرم کننده و حالت دهنده های مو از محصولات حاوی پاین ترکیب هستند. پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی به دلیل هزینه به نسبت کم و ماهیتی همه کاره، کاربردی فراوان دارد. از این ماده با توجه به محصول تولیدی در مقادیر مختلفی استفاده می شود.

ترکیب فوق ماده ای مرطوب کننده است. این ترکیب جهت افزایش احتباس رطوبت در پوست و مو به مواد آرایشی افزوده می گردد. در واقع ترکیب فوق ماده ای رایج در کرم ها و ژل ها و محصولات آرایشی محسوب می‌شود.

مزایا پروپیلن گلیکول در کرم
جاذب آب
پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی استفاده می شود، زیرا در غلظت های پایین هم یک مرطوب کننده بسیار مطلوب محسوب می‌گردد. این ماده جاذب آب بوده و آب را به لایه های عمیق تر پوست منتقل می کند.

درواقع محصولات آرایشی حاوی این ماده در آبرسانی، رفع خشکی و تیرگی پوست مفید عمل می‌کنند.

کاهش پیری پوست
پوست حاوی ترکیبات مرطوب کننده طبیعی (NMF) است. با افزایش سن میران این ترکیب کم شده و منجر به ایجاد علائم پیری همچون چین و چروک، پوسته پوسته شدن و زبری پوست می گردد. خواص پروپیلن گلیکول در مرطوب کنندگی می تواند سرعت پیری را به تعویق انداخته و به افزایش طراوت پوست کمک کند.

افزایش تاثیر مواد آرایشی
مونو پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی می‌تواند در جذب سایر مواد موجود در محصولات آرایشی پوست نیز مفید عمل کند. این ماده نفوذ پذیری پوست را افزایش داده و درنتیجه مواد مغذی دیگر نیز در پوست جذب بهتری خواهند داشت. درنتیجه کارایی مواد آرایشی افزایش داشته و فروش آن‌ها بیشتر خواهد شد.

فواید پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی
این ماده به عنوان یک نرم کننده بر روی پوست عمل می‌کند. این ویژگی موجب می‌شود تا از اتلاف آب جلوگیری شده و پوستی صاف و سالم حاصل آید.

استفاده از پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی
آکنه یکی از شایع ترین و آزار دهنده ترین مشکلات پوستی محسوب می‌شود. بسیاری از مواد آرایشی ممکن است به پوست آسیب وارد کرده و ایجاد آکنه کنند. اما این ماده برای آکنه بی‌خطر بوده و فاقد چربی است. بنابراین ترکیب در محصولات آرایشی موجب می‌شود تا پوست با گذشت زمان بهبود یافته و آکنه از بین برود.

پروپیلن گلیکول برای مو
مونو پروپیلن گلیکول مرطوب کننده ای بسیار موثر بوده و به جذب و حفظ رطوبت پوست و مو کمک های زیادی می‌کند. برای بهبود بافت شامپو از این ماده می‌توان بهره برد. این ترکیب شیمیایی آب اضافی را در فرمول جذب کرده و موجب کاهش رشد باکتری ها می‌شود. بعلاوه موها را نرم کرده و شانه زنی آسان می‌شود.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *