فرمول ساخت مایع لباسشویی

مواد تشکیل‌دهنده مایع لباسشویی
یک جزء اصلی مایع لباسشویی بر اساس مواد فعال کننده سطح است که خاک را از پارچه پاک می‌کند و آن را تمیز می‌کند. ترکیبی از سورفکتانت‌ها آنیونی و غیر یونی معمولاً برای عملکرد بهینه استفاده می‌شود.به طور کلی، آنیونیک برای حذف ذرات خاک و غیر یونیک برای حذف خاک چرب مفید است.

بنابراین، یک فرمول مواد شوینده مایع لباسشویی می‌تواند به همان سادگی و مقرون به صرفه باشد که مثلاً محلول سورفکتانت 5٪ فعال در آب با مواد نگهدارنده باشد.

از اینجا می‌توان این فرمول اساسی را به هر سطح دلخواه ارتقا داد تا عملکرد را افزایش دهد. برخی از افزودنی‌های رایج عبارتند از:

مواد فعال‌کننده سطح: سختی یون‌ها را بردارید تا ماده فعال‌کننده سطح بتواند کاملاً کاربردی باشد. سیترات سدیم، ادتا 4 سدیم و پلیمرهای اکریلیک معمولاً در مواد شوینده مایع لباسشویی استفاده می‌شوند.

عوامل ضد رسوب: ذرات خاک را به صورت معلق در مایع شستشو نگه می‌دارد تا دوباره روی پارچه رسوب نکنند. از انواع پلیمرها برای این منظور می‌توان استفاده کرد.

بازدارنده های انتقال رنگ: به جلوگیری از بیرون آمدن رنگ از یک پارچه و رسوب آن روی پارچه دیگر کمک می‌کند. PVP K 30، Chromabond S-100،Chromabond S-400،

پلیمر آزاد کننده خاک: پلیمرهای آزاد کننده خاک مانعی برای پارچه ایجاد می‌کنند که در حین شستشو، همراه با خاک برداشته می‌شود. Sorez 100 (پلی اتیلن گلیکول پلی استر کوپلیمر)، Repel-O-Tex SRP-6 (پلی اتیلن گلیکول پلی استر) و Texcare SRN 170.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *